Polski wykaz ryb

A

Agresor tęczowy - Crenuchus spilurus
Akara błekitna (zielona) - Aequidens pulcher
Akara cętkowana - Aequidens curviceps
Akarka paskowana - Nannacara anomala
Akara pomarańczowopłetwa - Aequidens rivulatus
Akara z Maroni - Cleithracara maroni
Ameka wspaniała - Ameca splendens
Amur biały - Ctenopharyngodon idella
Argus - Scatophagus argus
Aterynka madagaskarska - Bedotia geayi

B

Babka karłowata - Brachygobius nunus
Babka złota - Brachygobius xanthozona
Badis błękitnopłetwy - Badis badis
Barwieniec czarny - Megalamphodus megalopterus
Barwieniec czerwony - Megalamphodus sweglesi
Barwieniec różowy - Megalamphodus roseus
Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher
Barwniak Gunthera - Chromidotilapia guentheri
Barwniak Kingsleja - Chromidotilapia kingsleyae
Barwniak pięcioplamy - Thysia ansorgii
(AKA Thysochromis ansorgii)
Barwniak szmaragdowy - Pelvicachromis taeniatus
Barwniak Thomasa - Anomalochromis thomasi
Bassek tarczowy - Enneacanthus chaetodon
Bazalcik kostarykański - Neetroplus nematopus
Bedocja madagaskarska - Bedotia geayi
Beloncja cejlońska - Belontia signata
Błyskotek Myersa - Aplocheilichthys myersi
Błyskotek wielkooki - Aplocheilichthys macrophthalmus
Błyszczyk brylantowy - Moenkhausia pittieri
Błyszczyk parański - Moenkhausia sanctaefilomenae
Błyszczyk wielkołuski - Moenkhausia oligolepis
Bocja karłowata - Botia sidthimunki
Bocja Leconte'a - Botia lecontei
Bocja (Ślizik) pięknopłetwy - Botia pulchripinnis
Bocja pręgowana - Botia striata
Bocja siatkowana - Botia lohachata
Bocja szara - Botia modesta
Bocja tygrysia - Botia hymenophysa
Bocja wspaniała - Botia macracantha
Bojownik bezbronny - Betta imbellis
Bojownik wspaniały - Betta splendens
Brzana - Barbus barbus
Brzanka angolańska - Barbus bariloides
Brzanka pięciopręga - Barbodes pentazona
Brzanka rekinia - Balantiocheilus melanopterus
Brzanka różowa - Barbus conchonius
Brzanka Schwanenfelda - Barbodes schwanenfeldi
Brzanka sumatrzańska - Barbus (Capoeta)tetrazona
Brzanka wielkołuska - Capoeta oligolepis
Brzeszczotek czarny - Xenomystus nigri
Buszowiec Ansorga - Ctenopoma ansorgii
Buszowiec krępy - Ctenopoma oxyrhynchum
(Ctenopoma weeksi)
Bystrzyk Axelroda - Hyphessobrycon herbertaxelrodi
Bystrzyk czarnopręgi - Hyphessobrycon scholzei
Bystrzyk czerwony - Hyphessobrycon flammeus
Bystrzyk długopłetwy - Brycinus longipinnis
Bystrzyk dwupręgi - Hyphessobrycon bifasciatus
Bystrzyk Georgeta - Hyphessobrycon georgettae
Bystrzyk Griema - Hyphessobrycon griemi
Bystrzyk jednopręgi - Hemigrammus unilineatus
Bystrzyk Kopelanda - Hyphessobrycon copelandi
Bystrzyk ozdobny - Hyphessobrycon bentosi
Bystrzyk ozdobny - Hyphessobrycon ornatus
Bystrzyk peruwiański - Hyphessobrycon peruvianus
Bystrzyk pięknopłetwy - Hyphessobrycon pulehripinnis
Bystrzyk Robertsa - Hyphessobrycon robertsi
Bystrzyk słoneczny - Hyphessobrycon eos
Bystrzyk trójpręgi - Hyphessobrycon heterorhabdus
Bystrzyk z Serpa - Hyphessobrycon callistus

C

Cesarska tetra - Nematohrycon palmeri
Ciernik - Gasterosteus aculeatus
Czerwieniak dwuplamy - Hemichromis bimaculatus
Czerwonogłówka - Petitella georgiae
Czworook - Anableps anableps

D

Danio krępaczek - Danio devario
Danio kropkowany - Brachydanio nigrofasciatus
Danio lamparci - Brachydanio frankei
Danio malabarski - Danio aequipinnatus
Danio pręgowany - Brachydanio rerio
Danio tęczowy - Brachydanio albolineatus
Drobniczka - Heterandria formosa
Drobnoustek Beckforda - Nannostomus beckfordi
Drobnoustek dwupręgi - Nannostomus bifasciatus
Drobnoustek obrzeżony - Nannostomus marginatus
Drobnoustek pięcioplamy - Nannostomus espei
Drobnoustek trójpręgi - Nannostomus trifasciatus
Duch amazoński - Apteronotus albifrons
Dyskowiec - Symphysodon discus discus

E

Etiopka jednopręga - Nannaethiops unitaeniatus
Etiopka trójpręga - Neolebias trilineatus
Etiopka zielona - Neolebias ansorgii

F

Fląderka słodkowodna - Achirus siamensis

G

Gambuzja kropkowana - Gambusia punctata
Gambuzja pospolita - Gambusia holbrooki
Garbatka - Poecilia nigrofasciata
Gębacz pięknopłetwy - Labidochromis vellicans
Gębacz południowo-afrykański - Pseudocrenilabrus philander
Gębacz trójbarwny - Astatotilapia burtoni
Gębacz wielobarwny - Pseudocrenilabrus multicolor
Giętkoząb czarnobrzuchy - Synodontis nigriventris
Glonojad syjamski - Gyrinocheilus aymonieri
Grubowarg dwubarwny - Labeo bicolor
Grubowarg zielony - Labeo frenatus
Gruczołowiec niebieskopręgi - Coelurichthys tenuis
Gupik, pawie oczko - Poecilia reticulata >> ..Zobacz opis.. <<
Gurami całujacy - Helostoma temmincki
Gurami czekoladowy - Sphaerichthys osphromenoides
Gurami dwuplamisty - Trichogaster trichopterus
Gurami mozaikowy - Trichogaster leeri
Gurami syjamski - Trichogaster pectoralis

H

Hokejówka amazońska - Thayeria boehlkei

I

Iglicznia mała - Syngathus pulchellus

J

Jesiotr bajkalski - Acipenser baeri
Jesiotr biały - Acipenser transmontanus
Jesiotr jeziorny - Acipenser fulvescens
Jesiotr rosyjski - Acipenser gueldestaedti
Jordanelka florydzka - Jordanella floridae

K

Karaś - Carassius carassius
Kardynałek chiński - Tanichthys albonubes
Karp - Cyprinus carpio
Karpieńczyk hiszpański - Aphanius iberus
Karpieńczyk pręgowany - Aphanius fasciatus
Kąsacz dwuplamy - Exodon paradoxus
Kieszonkowiec Barbera - Mimagoniates barberi
Kirys grzebykoczelny - Agamyxis pectinifrons
Kirysek nadobny - Corydoras elegans
Kirysek nakrapiany - Corydoras julii
Kirysek karłowaty - Corydoras pygmaeus
Kirysek niebieski - Corydoras nattereri
Kirysek ogonoplamy - Corydoras caudimaculatus
Kirysek plamisty - Corydoras melanistius
Kirysek pstry - Corydoras paleatus
Kirysek punktowany - Corydoras punctatus
Kirysek siatkowany - Corydoras reticulatus
Kirysek sierpoplamy - Corydoras hastatus
Kirysek spiżowy - Corydoras aeneus
Kirysek strumieniowy - Corydoras arcuatus
Kirysek rdzawy - Corydoras rabauti
Kirysek złocisty - Corydoras schultzei
Kiryśnik czarnoplamy - Hoplosternum thoracatum
Kolcobrzuch kongijski - Tetraodon schoutedeni
Kolcobrzuch kutkucja - Tetraodon cutcutia
Kolcobrzuch marmurkowy - Tetraodon steindachneri
Kolcobrzuch nilowy - Tetraodon fahaka
Kolcobrzuch pawiooki - Tetraodon leiurus brevirostris
Kolcobrzuch wielkogłowy - Tetraodon miurus
Kolcobrzuch zielony - Tetraodon fluviatilis
Krąp - Blicca bjoerkna
Kruszczyk wielkołuski - Chalceus macrolepidotus
Księżniczka z Burundi - Neolamprologus brichardi

L

Leszcz - Abramis brama
Limka czarnobrzucha - Poecilia melanogaster
Limka ozdobna - Poecilia ornata
Limka pręgowana - Poecilia vittata
Liścień - Polycentrus schomburgki
(=Polycentrus punctatus)
Liścień afrykański - Polycentropsis abbreviata
Lotniczek liniowany - Esomus lineatus
Lotniczek malajski - Esomus malayensis

M

Mieczyk Hellera - Xiphophorus helleri >> ..Zobacz opis.. <<
Miedzik obrzeżony
(Zwinnik karzełek) - Hemigrammus nanus
Miedzik obrzeżony - Hasemania nana
Miękławka - Amia calva
Molinezja ostropyska - Poecilia sphenops
Molinezja szerokokropkowana - Poecilia latipunctata
Molinezja szerokopłetwa - Poecilia latipinna
Molinezja żaglopłetwa - Poecilia velifera
Motylowiec - Pantodon buchhoizi
Muszlowiec - Lamprologus ocellatus
Muszlowiec wielopręgi - Neolamprologus multifasciatus

N

Naskalnik Dickfelda - Julidochromis dickfeldi
Naskalnik kędzierzawy - Julidochromis ornatus
Naskalnik Marliera - Julidochromis marlieri
Naskalnik Regana - Julidochromis regani
Naskalnik wężogłowy - Julidochromis transcriptus
Neon czerwony - Paracheirodon axelrodi
Neon Innesa - Paracheirodon innesi
Nożówka - Alfaro cultratus

O

Ognica pstra - Pterois volitans
Okończyk moczarowy - Elassoma evergladei
Okończyk paskowany - Elassoma zonatum
Okoń diamentowy - Enneacanthus obesus
Okoń pawik - Centrarchus macropterus
Opaczek - Synodontis nigriventris

P

Paletka - Symphysodon aequifasciata axelrodi
Paletka błekitna (niebieska) - Symphysodon aequifasciata haraldi
Piekielnica - Alburnoides bipunctatus
Pielęgnica Cuttera - Cichlasoma spilurum
(AKA Herichthys spilurus)
Pielęgnica cytrynowa - Cichlasoma citrinellum
(Herichthys citrinellus)
Pielęgnica diamentowa - Cichlasoma salvinii
(Herichthys salvinii)
Pielęgnica managuańska - Cichlasoma managuense
(Herichthys managuensis)
Pielęgnica Meeka - Cichlasoma meeki
Pielęgnica niebieskołuska - Cichlasoma ostofasciaum
Pielęgnica nikaraguańska - Cichlasoma nicaraguense
(Herichthys nicaraguense)
Pielęgnica pawiooka - Astronotus ocellatus
Pielegnica perłowa - Cichlasoma cyanoguttatum
(Herichthys cyanoguttatus)
Pielęgnica plamooka - Heros severus
Pielęgnica pręgowana
Akara z Porto Alegro - Cichlasoma portalegrensis
Pielęgnica sajica - Cichlasoma sajica
(Herichthys sajica)
Pielęgnica skośnopręga - Mesonauta festivus
Pielęgnica zebra - Cichlasoma nigrofasciatus
Pielęgniczka Agassiza - Apistogramma agassizii
Pielęgniczka amazońska - Apistogramma pertensis
Pielegniczka czerwonogrzbieta - Apistogramma macmasteri
Pielęgniczka dwupasa - Apistogramma bitaeniata
Pielegniczka kakadu - Apistogramma cacatuoides
Pielęgniczka kratkowana - Crenicara filamentosa
Pielęgniczka peruwiańska - Apistogramma eunotus
Pielęgniczka pieknopłetwa - Apistogramma steindachneri
Pielęgniczka Ramireza - Papiliochromis ramirezi
Pielęgniczka trójpręga - Apistogramma trifasciata
Pielęgniczka żółta - Apistogramma borellii
Pieskar-wargowiec Czerskiego - Chilogobio czerskii
(Sarcocheilichthys czerski)
Pirania czerwona - Serrasalmus nattereri
Piskorek (cierniooczek)Myersa - Pangio (acanthophtalmus) myersi
Płaskobok czarnobrzeżony - Metynnis anisurus
Płaskobok tępogłowy - Metynnis hypsauchen
Płetwianka Dorii - Pseudocorynopoma doriae
Półdzióbek karłowaty - Dermogenys pusillus
Prapłetwiec - Protopterus annectens
Prętnik karłowaty - Colisa lalia
Prętnik trójbarwny - Colisa chuna
Prętnik wargacz - Colisa labiosa
Promienniczka Wernera - Iriatherina werneri
Proporczykowiec Ahla - Aphyosemion ahli
Proporczykowiec Arnolda - Aphyosemion arnoldi
Proporczykowiec błękitny - Aphyosemion sjoestedti
Proporczykowiec czerwonopręgi - Aphyosemion striatum
Proporczykowiec czerwony - Aphyosemion cognatum
Proporczykowiec dwupręgi - Aphyosemion bivittatum
Proporczykowiec fioletowy - Aphyosemion bualanum
Proporczykowiec Gardnera (nigeryjski) - Aphyosemion gardneri
Proporczykowiec kalabarski - Aphyosemion liberiense
Proporczykowiec nakrapiany - Aphyosemion filamentosum
Proporczykowiec Roloffa - Aphyosemion roloffi
Proporczykowiec Scheela - Aphyosemion scheeli
Proporczykowiec Walkera - Aphyosemion walkeri
Proporczykowiec z Kamerunu - Aphyosemion cameronense
Proporczykowiec z Kap Lopez - Aphyosemion australe
Proporczykowiec złotopręgi - Aphyosemion occidentale
Proporczykowiec żółty - Aphyosemion gulare
Prystelka złota - Pristella riddlei
Przeźroczka - Chanda ranga
Przydenka żebrowata - Fundulus heteroclitus
Przydennik pręgowany - Characidium fasciatum
Pstrążenica (topornica)mała - Carnegiella marthae
Pstrążenica (topornica) marmurkowa - Carnegiella strigata
Pstrążeń srebrzysty - Gasteropelecus sternicla
Pyszczak cętkowany - Labeotropheus fuelleborni
Pyszczak drobnousty - Pseudotropheus microstoma
Pyszczak Johana - Melanochromis johanni
Pyszczak lombardzki - Pseudotropheus lombardoi
Pyszczak pomarańczowy - Pseudotropheus tropheops
Pyszczak wysmukły - Labeotropheus trewavasae
Pyszczak zebra - Pseudotropheus zebra
Pyszczak złocisty - Melanochromis auratus

R

Razbora czerwonopręga - Rasbora pauciperforata
Razbora klinowa - Rasbora heteromorpha
Różanka - Rhodeus sericeus

S

Samotniczek neonowy - Poecilocharax wieitzmani
Siewruga - Acipenser stellatus
Skalar - Pterophyllum scalare
Skrzeczyk pręgowany - Trichopsis vitatus
Skrzelopiór białopłetwy - Corynopoma riisei
Słonecznica - Leucaspius delineatus
Smukleń kropkowany - Copeina guttata
Smukleń pryskacz - Copella arnoldi
Srebrzak długopręgi - Cheirodon interruptus
Srebrzak niebieskopręgi - Cheirodon parahybae
Sterlet, czeczuga - Acipenser ruthenus
Stojaczek marmurkowany - Abramites hypselonotus
Stojaczek punktowany - Chilodus punctatus
Strumieniak amazoński - Rivulus urophthalmus
Strumieniak kubański - Rivulus cylindraceus
Strumieniak niebieski - Rivulus holmiae
Strumieniak złoty - Rivulus magdalenae
Styczniówka - Phalloptychus januarius
Sum białowąsy - Mystus tengara
Sumik karłowaty - Ameiurus nebulosus
Sumik koci - Ameiurus catus
Sumik morski - Plotosus anguillaris
Sumik szklisty - Kryptopterus bicirrhis
Sum rekini - Pangasius sutchi
Szczelinowiec Leleupa - Lamprologus leloupi
Szczupaczek żyworodny - Belonesox belizanus
Szczupak półdziobowy - Nomorhamphus celebensis
Szczupieńczyk Chapera - Aplocheilus chaperi
Szczupieńczyk Dageta - Aplocheilus dageti
Szczupieńczyk indyjski (niebieski) - Aplocheilus panchax
Szczupieńczyk karłowaty - Pseudepiplatys annulatus
- (Epiplatys, Aplocheilus annulatus)
Szczupieńczyk Playfaira - Pachypanchax playfairii
Szczupieńczyk pręgowany - Aplocheilus lineatus
Szczupieńczyk Spilauchena - Aplocheilichthys spilauchen
Szczupieńczyk sześciopręgi - Aplocheilus sexfasciatus
Szklarek gwatemalski - Roeboides guatemalensis

Ś

Ślepiec Jordana - Astyanax mexicanus
Ślizik pięknopłetwy - Botia pulchripinnis
Śmiglaczek - Laubuca (Chela)dadiburjori
Świecik czerwony - Hemigrammopetersius septentrionalis
Świecik kongolański - Phenacogrammus interruptus
Świecik niebieskopręgi - Micralestes stormsi
Świecik ostrozębny - Micralestes acutidens
Świecik wielkołuski - Arnoldichthys spilopterus
Świecik żółty - Hemigrammopetersius caudalis
Świnka - Chondrostoma nasus

T

Tarczyk srebrzysty - Ctenobrycon spilurus
Tęczanka - Glossolepis incisus
Tęczanka czarnobrzeżona - Melanotaenia nigrans
Tęczanka mniejsza - Nematocentris maccullochi
Tęczanka wspaniała - Melanotaenia boesemani
Trofeus - Tropheus brichardi
Trofeus - Tropheus duboisi
Trofeus - Tropheus moorii

U
Ukleja - Alburnus alburnus
Ukośnik jednopręgi - Nannostomus unifasciatus
Ukośnik ozdobny - Nannostomus eques
Ukośnik wspaniały - Anostomus anostomus

W

Wachlarek Belotta - Cynolebias bellottii
Wachlarek czarnopłetwy - Cynolebias nigripinnis
Wachlarek brazylijski - Cynolebias whitei
Wesoła wdówka - Phallichthys amates
Węgorz europejski - Anguilla anguilla
Węgorz elektryczny - Electrophorus electricus
Węgorzyk ciernisty - Macrognathus aculeaius
Węgorzyk plamisty - Mastacembelus pancalus
Wielkopłetw karłowaty - Malpulutta kretseri
Wielkopłetw wspaniały - Macropodus opercularis
Wieloplamka - Phalloceros caudimaculatus
Wiosłonos - Polyodon spathula

Z

Zagrzebiec długopłetwy - Pterolebias longipinnis
Zagrzebiec peruwiański - Pterolebias peruensis
Zagrzebka afrykańska - Nothobranchius guentheri
Zagrzebka zielona - Nothobranchius korthausae
Zbrojnik drobnołuski - Rineloricaria microlepidogaster
Zbrojnik drobny - Rineloricaria parva
Zbrojnik karłowaty - Rineloricaria fallax
Zbrojnik kolumbijski - Rineloricaria filamentosa
Zbrojnik lancetowaty - Rineloricaria lanceolata
Zbrojnik niebieski - Ancistrus dolichopterus
Zbrojnik niebieski - Ancistrus sp.
Ziemiojad brazylijski - Geophagus brasiliensis
Ziemojad pstry - Geophagus jurupari
Ziemojad Steindachnera - Geophagus steindachneri
Złota rybka - Carassius auratus
Zmienniak plamisty - Xiphophorus maculatus
Zmienniak wielobarwny - Xiphophorus variatus
Zwinnik Costello - Hemigrammus hyanuary
Zwinnik czerwonousty - Hemigrammus rhodostomus
Zwinnik jarzeniec - Hemigrammus erythrozonus
Zwinnik latarnik - Hemigrammus ocellifer
Zwinnik nadobny - Hemigrammus pulcher
Zwinnik obrzeżony - Hemigrammus marginatus
Zwinnik ogonoplamy - Hemigrammus stictus
Zwinnik ogonopręgi - Hemigrammus caudovittatus
Zwinnik srebrnopręgi - Hemigrammus levis
Zwinnik Ulreya - Hemigrammus ulreyi
Zwinnik złoty - Hemigrammus rodwayi


Ż

Żałobniczka - Gymnocorymbus ternetzi
Żebrowień mrukliwy - Amblydoras hancocki
Żółtaczek cejloński - Etroplus suratensis
Żółtaczek indyjski - Etroplus maculatus
Żwawik czerwieniak - Aphyocharax anisitsi
Żwawik paragwajski - Aphyocharax paraguayensis
Żwawik poziomkowy - Aphyocharax axelrodi
Żwawik Rathbuniego - Aphyocharax rathbuni
Żwawik srebrzysty - Aphyocharax alburnus
Żyrardynka - Girardinus metallicus